Jak a proč členit náklady do kategorií

Poslední aktualizace dne: 26.03.2016

Při třídění nákladů jsou náklady zařazeny do kategorií podle jejich podobných či shodných rysů.

V různých situacích je vhodné využít různých klasifikací – např. rozdělení nákladů mezi přímé a nepřímé je důležité pro ocenění zásob; rozlišení mezi fixními a variabilními náklady je užitečné při tvorbě rozpočtu a optimalizaci nákladů a klasifikace na vyhnutelné/nevyhnutelné nebo kontrolovatelné/nekontrolovatelné náklady jsou důležité při rozhodování.

 

Kategorizace nákladů v první řadě pomůže náklady pochopit.  Při jejich členění poznáte kdy a za jakých podmínek vznikají, jaké je jejich chování a co je pro ně typické. A jako téměř u všeho, poznáním se dají věci mnohem lépe ovlivňovat, tedy v případě nákladů je optimalizovat či snižovat.

 

VÝHODY, KTERÉ ČLENĚNÍ NÁKLADŮ SPOČÍVAJÍ V MOŽNOSTI

  • náklady plánovat a udržet je tak pod kontrolou
  • optimalizovat či snižovat náklady - klasifikace nákladů je jakýmsi výchozím bodem při zahájení jakýchkoli programů tohoto typu
  • činit rozhodnutí, například o změně výrobní kapacity, nebo zda pokračovat v provozu neprofitabilní továrny

 

Kategorizace nákladů má své přínosy, ale vždy je nutné pamatovat na to, že sama o sobě je zdrojem nákladů (byť třeba jen interních), které by neměly být vyšší než přínosy, které se získáním informací při jejich třídění získají!!!

 

A do jakých kategorií lze náklady členit?Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace