Kalkulace procesů

Poslední aktualizace dne: 29.03.2016

Kalkulace procesů je druhem nákladové kalkulace, která v první fázi stanovuje náklady na jednotlivý (výrobní) proces. Základní myšlenkou kalkulace je, že výstupy z předchozího procesu představují materiálové vstupy do následného procesu. Náklady na jednotlivý výrobek jsou v dalším kroku získány vydělením celkových nákladů posledního procesu množstvím.  

Kalkulace procesů jsou využívány tehdy, jsou-li v několika návazných procesech masově vyráběny série identických výrobků, a náklady jednoho výrobku jsou stejné jako náklady výrobku jiného.

Typická odvětví, kde je možné procesní kalkulace využít: chemické či oděvní odvětví

 

Pro každý proces jsou připraveny tzv. procesní účty, které zobrazují naturální (množství) a monetární vstupy (strana má dáti procesního účtu) a výstupy (strana dal procesního účtu).

Základní myšlenkou kalkulace je, že výstupy z předchozího procesu představují materiálové vstupy do následného procesu. To je ale i hlavní nevýhodou procesních kalkulací, protože náklady jsou pak kumulovány pouze v jediné položce a struktura nákladů je tak zkreslená.

 

Vstupy obvykle zahrnují:

 

Pokud nejsou některé výrobky na konci účetního období ještě dokončeny, nejsou jim alokovány náklady v plné výši, ale jen poměrná část na základě stupně jejich rozpracovanosti.  Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Anglický překlad pojmu
Příspěvek v angličtině
Související články
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace