Kalkulace ve sdružené výrobě

Poslední aktualizace dne: 29.03.2016

Kalkulace ve sdružené výrobě jsou specifickým typem kalkulací, které se používají za účelem rozvržení výrobních nákladů na jednotlivé výrobky, kdy při výrobě zároveň vznikají dva nebo více výrobků - tzv. společné produkty nebo produkt/y hlavní a vedlejší.

 

Při této společné výrobě tak dochází ke vzniku společných/sdružených nákladů, které je nutné na jednotlivé výrobky nějak rozdělit. V závislosti na typu společně vyráběných produktů se za tímto účelem používají dvě kalkulační metody:

  • metoda rozčítací – společné náklady alokuje na jednotlivé výrobky podle vhodné rozvrhové základny a používá se pro tzv. produkty společné, kdy je každý ze společně vyrobených výrobků stejně významný. Více zde.
  • metoda odčítací – využívá se tehdy, kdy výrobky nejsou stejně významné a jeden z produktů je považován za hlavní a druhý za vedlejší. Výnosy z  prodeje toho vedlejšího produktu se odečtou od nákladů hlavního produktu. Více zde.

 Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Příspěvek v angličtině
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace