Měnové deriváty

Poslední aktualizace dne: 22.01.2018

Měnové deriváty jsou finanční deriváty, tedy forma termínových operací, které se používají za účelem řízení kurzového rizika. Jde o transakci uzavřenou v současné době, která představuje právo nebo povinnost koupit nebo prodat k určitému předem dohodnutému datu (nebo i před tímto datem) v budoucnosti určité množství cizí měny za předem stanovený kurz.

Jejich cílem je :

 

Deriváty zahrnují:

Futures a opce jsou obchodovatelné na specializovaných burzách.

 

Příklad transakce:

Podnik ví, že bude za 4 měsíce povinen uhradit platbu v cizí měně, řekněme v USD. Podnik zároveň očekává, že dojde k oslabení CZK vůči USD. Proti tomuto měnovému riziku se zajistí např. prostřednictvím forwardu, kde si s finanční institucí dohodne budoucí měnový kurz (tzv. forwardový kurz).

Největší problém s měnovými deriváty: spočívá v tom, že transakce je navržena obvykle tak, aby byl celkový výsledek rizikově neutrální. Nicméně měnový kurz se může vyvíjet jinak, než se v okamžiku v současnosti předpokládá. Ze zajišťovacího vztahu tak může vzniknout zisk nebo i ztráta.  Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace