Odpovědnostní střediska a jejich typy

Poslední aktualizace dne: 11.11.2016


Odpovědnostní středisko

Odpovědnostní středisko je objekt, pro který jsou samostatně slevovány a analyzovány náklady/ výnosy / investiční výdaje. Každé odpovědnostní středisko je obvykle řízeno a kontrolováno samostatným manažerem.

Firma je často za účelem zjednodušení řízení, kontroly a plánování interně rozdělena do různých typů odpovědnostních středisek.

 

Příklady odpovědnostních středisek:

  • oddělení (skupina oddělení) - každé oddělení obvykle mívá vlastní odpovědnostní středisko
  • výrobní hala
  • továrna
  • stroj
  • projekt

Odpovědnostní střediska mohou být následujících typů:Ziskové středisko

Ziskové středisko je odpovědnostní středisko, pro které jsou samostatně sledovány a analyzovány náklady a výnosy. Cílem tohoto typu odpovědnostního střediska je maximalizace zisku. Ziskovým střediskem může být například projekt, celá továrna nebo obchod, protože tyto objekty mají kontrolu jak nad náklady, tak nad výnosy.


Nákladové středisko

Nákladové středisko je odpovědnostní středisko, pro které jsou samostatně sledovány a analyzovány pouze náklady (tedy ne výnosy či investiční výdaje). Cílem nákladového střediska je minimalizace nákladů. Nákladová střediska obvykle vyrábějí zboží nebo poskytují služby zbytku společnosti, a proto generují pouze náklady, nikoliv externí výnosy. Jedná se například o výrobní oddělení, výrobní haly nebo stroje.Výnosové středisko

Výnosové středisko je odpovědnostní středisko, pro které jsou samostatně sledovány a analyzovány pouze výnosy (tedy ne náklady či investiční výdaje). Výnosová střediska jsou často zodpovědná za generování výnosů a nesou velice malou odpovědnost za náklady. Jejich cílem je tedy maximalizace výnosů. Dobrým příkladem může být prodejní oddělení.


Investiční středisko

Investiční středisko je odpovědnostní středisko, pro které jsou samostatně sledovány a analyzovány náklady, výnosy i investiční výdaje. Jedná se tedy o nejkomplexnější typ odpovědnostního střediska.

Pro investiční střediska jsou obvykle sestavovány samostatné finanční výkazy. Může jimi být například celá továrna, pobočka nebo podnik. Úspěch investičního střediska je často hodnocen na základě metrik, jako je např. ROI (návratnost investic) nebo EVA (Economic Value Added).Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace