Rozdíly mezi absorpční kalkulací, Activity Based Costing, kalkulací variabilních nákladů a kalkulací přímých materiálových nákladů

Poslední aktualizace dne: 29.03.2016

 

Základním rozdílem mezi těmito kalkulačními přístupy je to, jaké náklady jsou přiřazovány do hodnoty produktu.  Mezi absorpční kalkulací a Activity Based Costing (ABC) je samozřejmě též rozdíl v přístupu zpracování, ale o tom v samostatných článcích.

V případě kalkulace přímých materiálových nákladů jsou do hodnot produktu zahrnovány pouze přímé materiálové náklady. U ostatních kalkulačních metod je tomu následovně:

 

Celkové vynaložené náklady (myšleno ve smyslu, co vynaložíme/zaplatíme) budou při použití různých kalkulačních metod samozřejmě vždy stejné. Co se ale liší, je rozdělení mezi tím, co je alokováno do hodnoty produktu (tedy na zásoby) a tím, co je zobrazeno rovnou jako náklad!

Nicméně z dlouhodobého hlediska se tyto rozdíly víceméně stírají. To proto, že při sečtení zisků/ztrát za více časových období budou tyto součty při použití různých metod +/- stejné!

 

 

A která z kalkulačních metod přiřadí v daném období nejvíce nákladů na produkt (tj. zásoby)? 

 

Pokud se tedy změní stav zásob během účetního období, zisk za sledované období bude při použití různých kalkulací jiný:

  • počáteční stav zásob < konečný stav zásob: čím více nákladů kalkulační metoda alokuje na zásoby, tím méně se při zvýšeném stavu zásob dostane do nákladů a tím vyšší je ve sledovaném období zisk. 

pořadí metod podle nejvyšší hodnoty dosaženého zisku:

 

 

  • počáteční stav zásob > konečný stav zásob: pokud se stav zásob sníží, pak kalkulační metody přiřazující více nákladů na zásoby tyto „náklady rozpustí“ do nákladů a tím menší zisk bude ve sledovaném období dosažen 

pořadí metod podle nejvyšší hodnoty dosaženého zisku:

 

V neposlední řadě je nutné připomenout, že pro ocenění zásob ve finančním účetnictví ve většině účetních systémů lze z těchto kalkulací pro ocenění zásob vlastní výroby použít vesměs pouze absorpční kalkulaci. V českém účetnictví je postup/způsob stanovení zásob vlastní výroby následující. V IFRS postup stanovuje IAS 2 – Zásoby.Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace