V rámci série naleznete základní informace o procesu strategického plánování. Setkáte se tu s pojmy jako analýza vnitřního a vnějšího prostředí firmy, vize, mise, cíl a strategie.
Pokud se zajímáte o tvorbu rozpočtů a plánů, přečtěte si o tom v naší návazné sérii Tvorba prognóz a rozpočtů.
Plánování je proces, během kterého jsou prováděny určité aktivity, díky nimž se zvyšuje pravděpodobnost, že dojde k dosažení stanovených strategických a specifických cílů. Mezi uvedené aktivity patří stanovení cílů a záměrů, definování strategií pro jejich dosažení a příprava strategických a provozních plánů.
Plánování lze rozlišit na strategické a operativní.
Strategické plánování je dlouhodobý proces, při kterém firma stanovuje, čeho chce v budoucnosti dosáhnout a jakým způsobem toho dosáhne.
Vstupem pro strategické plánování je obvykle analýza vnitřního a vnějšího prostředí a firemní vize a mise.
Výstupem jsou strategické plány, které jsou následně rozpadnuty do podrobnějších provozních plánů. Plány jsou pravidelně porovnávány se skutečností, aby bylo možné včas předvídat problémy a případně přijmout nápravná opatření. V návaznosti na toto srovnání může dojít k případné úpravě ve všech krocích uvedených dříve. Strategické plánování je tedy kontinuální proces.
Proces strategického plánování je graficky znázorněn zde.
Již na počátku strategického plánování musí podnik mít hotovou:
Analýza vnitřního a vnějšího prostředí firmy
Je možné použít různé nástroje a analýzy, například:
VIZE
Vize je obecné prohlášení zdůrazňující, kam se firma chce v budoucnu dostat.
Firemní vize je často ve formě jediné inspirativní věty.
MISE / POSLÁNÍ
Mise (poslání) je obecné prohlášení, ve kterém je krátce vysvětleno, jakým způsobem firma hodlá dosáhnout své vize. Obsahuje například:
Prohlášení o poslání je často ve formě jediného odstavce (ale v praxi je rozsah se liší od několika slov až po několik stránek).
STANOVENÍ STRATEGICKÝCH A SPECIFICKÝCH CÍLŮ A ZÁMĚRŮ
Strategický cíl
Strategický cíl je obecný a obvykle stručně shrnutý cíl, jehož firma chce v následujících obdobích, řekněme během příštích 5-10 let, dosáhnout.
Pokud jsou strategické cíle rozpadnuty na cíle specifické, nemusí být plně splňovat SMART definici (Specific = konkrétní, Measurable = měřitelné, Achievable = dosažitelné, Realistic = realistické, Time-specific = časově ohraničené).
Největším rizikem při stanovení strategických cílů je jejich nesourodost. Proto by počet strategických cílů měl být omezený. Strategické cíle musí být:
Několik příkladů strategických cílů:
Zvýšení tržeb / ziskovosti / cash-flow / počtu zákazníků / efektivity / ROCE / tržního podílu / spokojenosti zákazníků
Specifický cíl
Specifický cíl je podrobnější cíl, jehož chce firma v budoucnu dosáhnout za účelem plnění svých strategických cílů.
Několik příkladů specifických cílů:
Pokud je strategickým cílem firmy zvýšit ziskovost, specifické cíle by mohly vypadat například takto:
Specifické cíle by měly, na rozdíl od strategických cílů, splňovat definici SMART:
S = Specific = specifické
M = Measurable = měřitelné
A = Achievable = dosažitelné
R = Realistic = realistické
T = Time-specific = časově ohraničené
VOLBA STRATEGIE
Strategie je metoda nebo způsob stanovený za účelem dosažení vybraných cílů.
Proces stanovení strategie zahrnuje následující fáze:
TVORBA STRATEGICKÉHO PLÁNU A JEHO ROZPAD NA PROVOZNÍ PLÁNY (VČETNĚ ROZPOČTU)
Strategický plán
Strategický plán je dlouhodobý (zahrnuté období může být až kolem 10 let) vyšší úrovně zpracovaný vrcholovým managementem za účelem splnění firemních strategických cílů. Je zaměřen na celou firmu, zohledňuje hlavně vnější situaci podniku a může být jak kvantitativní, tak kvalitativní. Strategický plán následně bývá rozdělen do podrobnějších specifických (operativních) plánů.
Operativní plán
Operativní plány jsou specifické krátkodobé plány (zahrnující období od několika měsíců až po cca 3 roky, obvykle však 1 rok) zpracované na nižší úrovni řízení zaměřené na specifické části firmy, např. na výrobu či prodej. Operativní plány vycházejí z obecnějšího strategického plánu, který rozpracovávají do větších detailů. Jsou to jakési kvantitativní akční plány. Příkladem operativního plánu je rozpočet.
MĚŘENÍ SKUTEČNÝCH VÝSLEDKŮ
= vychází především z účetních dat
SROVNÁNÍ A VYHODNOCENÍ ROZDÍLŮ MEZI SKUTEČNÝMI VÝSLEDKY A PLÁNEM
= tzv. odchylková analýza
NÁPRAVNÁ OPATŘENÍ ČI ÚPRAVY PLÁNŮ/STRATEGIE
V případě, že jsou zjištěné rozdíly kontrolovatelné, dochází obvykle k nějakým nápravným opatřením. Pokud ne, žádná opatření se obvykle nedělají a/nebo jsou plány/strategie odpovídajícím způsobem upraveny.