Swap

Poslední aktualizace dne: 22.01.2018

Swapy jsou formou finančního derivátu, jejichž podstatou je výměna určitých finančních instrumentů mezi dvěma stranami. Většinou jde o výměnu budoucích peněžních toků.

Nejčastější formou swapu je úrokový swap, kdy dochází k výměně úrokových plateb denominovaných ve stejné měně.

Další formou je měnový swap, kdy jsou peněžní toky navíc denominovány v různých měnách.

 

Cílem swapu je hlavně:

  • zajištění proti úrokovému či jinému cenovému riziku – příklad: pokud se předpokládá růst úrokových sazeb a podnik má úvěr vázaný na variabilní úrokovou sazbu (např. LIBOR + %), vystavuje se úrokovému riziku. To může snížit swapem, díky němuž „přemění“ (v samostatné transakci od úvěrové smlouvy!) úrokovou sazbu na fixní.
  • získání části výhody protistrany a „na oplátku“ předání části naší výhody protistraně – příklad: český podnik bude investovat do zřízení provozovny v Německu a naopak německá firma investuje v ČR. Každý podnik je schopen od své banky získat výhodnější úvěr ve své domácí zemi než v zahraničí.  Tím, že si spolu „vymění“ úrokové platby, sníží obě strany své úrokové náklady.

 

Výměna se nejčastěji uskutečňuje přes prostředníka, tj. finanční instituci. Ta si za uskutečnění sráží určitý poplatek. Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace