Účtová skupina

Poslední aktualizace dne: 13.12.2016

Účtová skupina vychází ze směrné účtové osnovy, která určuje uspořádání účtových tříd a účtových skupin (odst.1, § 14 ZoÚ). Směrná účtová osnova je součástí přílohy č.4 Vyhl. Účtová skupina patří do některé z 10ti účtových tříd a seskupuje obdobné syntetické účty. V rámci hierarchie účtového rozvrhu pak účtová třída představuje první číslo, účtová skupina druhé, syntetický účet třetí a další místa případně zaujímají účty analytické.  

Příkladem účtové skupiny je skupina 21 – Peněžní prostředky v pokladně, která spadá do účtové třídy 2 – Krátkodobý finanční majetek a peněžní prostředky a která obsahuje např. syntetický účet 211 – Pokladna.

 

Většina účetních jednotek sestavuje účtové rozvrhy v podobě syntetických účtů a využívá pro účtování tedy syntetické účty.

Nicméně účetní jednotky, které vedou účetnictví v zjednodušeném rozsahu, mohou účtovat („jednodušeji“) pouze na účtové skupiny (odst.1a, § 13a ZoÚ).Pomohl Vám tento článek? Ohodnoťte jej prosím.

1 = nejhorší, 10 = nejlepší

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Komentář

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace